Nie ma wątpliwości, że ostatnio wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny Data Science oraz Business Intelligence (BI), a firmy które zatrudniają tych specjalistów z powodu sprytnego operowania danymi mają przewagę konkurencyjną. Co więcej, Data Science i BI staje się integralną częścią organizacji, ponieważ dane zaczynają odgrywać coraz większą i ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji, niż kiedykolwiek wcześniej.

Business Intelligence to już nie tylko statyczne raporty, które przedstawiają informacje z różnych źródeł i mówią co się wydarzyło w firmie. BI już dzisiaj daje odpowiedź na pytanie “dlaczego tak się stało?” za pomocą interaktywnych dashboardów dających możliwość drążenia danych na każdym poziomie szczegółowości. Business Intelligence w dużej mierze dotyczy kokpitów menedżerskich, zarządzania danymi, strukturyzacji danych oraz generowania pożytecznej wiedzy na podstawie danych. Podczas gdy w Data Science chodzi przede wszystkim o wykorzystywanie statystyki i algorytmów uczenia maszynowego do prognozowania przyszłości bądź analizowania zależności.

W Addepto uważamy, że Data Science można bardzo wygodnie określić jako naturalną ewolucję BI, gdzie z zintegrowanych biznesowych modeli danych, za pomocą algorytmów Machine Learning budujemy modele, które będą pomagać w podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych. Aby poradzić sobie z bardziej złożonymi problemami biznesowymi, występuje potrzeba w opracowaniu zestawu narzędzi i algorytmów, które mogłyby pomóc zrozumieć i przewidzieć niektóre wyniki biznesowe i zachowania konsumentów. Więc śmiało można stwierdzić, że specjaliści Data Science i Business Intelligence zajmują się danymi wspólnie i pracują nad przekształceniem surowych nieustrukturyzowanych danych w użyteczne informacje biznesowe.

W skrócie, Data Science i BI uzupełniają się nawzajem. Specjaliści Business Intelligence i specjaliści Data Science są zobowiązani do skutecznego zrozumienia trendów biznesowych ukrytych w dużych ilościach danych. Business Intelligence jest logicznym pierwszym krokiem a Data Science wchodzi później i idzie w parze stosując głębsze analizy.

Planning AI or BI project? Get an Estimate

Get a quick estimate of your AI or BI project within 1 business day. Delivered straight to your inbox.